Mistrzostwa Świata PDC 2019 – 1 i 2 runda

Najważniejszy turniej w sezonie wystartował. Czas na typy z pierwszej i drugiej rundy. Sprawdźcie, co przygotowałem!

Brendan Dolan v Yuanjun Liu
Typ: Brendan Dolan -1,5 seta @ 1,24 3-0

Liu to prawdopodobnie najsłabszy zawodnik w całej stawce. Dostał się dzięki kwalifikacjom dla Chin, a tam – umówmy się – nie ma zbyt wysokiego poziomu, o czym wiemy po pokazówkach w Szanghaju. Liu grał właśnie w dwóch takich turniejach: w 2016 roku przegrał z Taylorem 1-6 (średnia Liu 77,91), a w 2018 roku uległ Price’owi 2-6 (średnia Liu 81,62). Do tego dwukrotnie reprezentował kraj na World Cup of Darts. W 2016 roku Chińczycy ograli Czechów 5-3 (średnia pary 80,81), a następnie Liu przegrał mecz singlowy z Taylorem 0-4 (średnia Liu 72,13). Rok później chińska para uległa Austriakom w stosunku 0-5, grając na średniej 76,92 i nie mając żadnego podejścia do podwójnych. Poziom tego zawodnika jest już raczej określony – jego maksimum to powinna być średnia w okolicach 80 punktów.

Zagra on z Brendanem Dolanem – solidnym zawodnikiem z piątej dziesiątki rankingu PDC. Reprezentant Irlandii Północnej nie miał dobrego roku – zarobił tylko 33,750 funtów, w tym 8,000 w ostatnim turnieju Players Championship Finals. Brendan to solidny zawodnik, który 85+ robi bez problemu. Jeden set dla Liu to absolutne maksimum, sądzę, że 3-0 jest bardzo prawdopodobne.

Keegan Brown v Karel Sedlacek
Typ: Keegan Brown @ 1,16  3-0

Po ostatnim świetnym wyniku Sedlacka możnaby pomyśleć, że Czech ma świetną formę, wszak wygrał zawsze dobrze obsadzony turniej Czech Open (BDO). W tym roku jednak nie było tyle gwiazd, co w poprzednich latach, a ci którzy byli, szybko odpadali. W dodatku tak się złożyło, że Sedlacek miał bardzo dobre losowanie i nie trafił na żadnego „killera” po drodze do finału. Ale mówmy o faktach: w półfinale ograł Craiga Venmana 5-0 grając na średniej 84,44. W finale pokonał Hannesa Schniera 6-2 rzucając co rundę średnio 86,16 punktów. Jeśli chodzi o występy w PDC, Karel zagrał w tym roku w jednym z turniejów European Tour – przegrał w pierwszej rundzie z Willie’m O’Connorem 2-6 grając na średniej 76,17 i rzucając zaledwie 10 razy 100 punktów lub wyżej. Grał również dwukrotnie w World Cup of Darts: w tym roku polegli z Beneckym 3-5 na średniej 78,19 z Crossem i Chisnallem, a przed rokiem w parze z Humpulą pokonali ich Holendrzy 5-1 (średnia Czechów 88,23).

Keegana nie trzeba przedstawiać, w miarę solidny zawodnik, zazwyczaj grający 90+. Jestem spokojny o wygraną Anglika, nie mniej Czech może urwać jakiegoś seta.

Ryan Joyce v Anastasia Dobromyslowa
Typ: Ryan Joyce @ 1,12  3-0

Joyce nie jest jakimś wybitnym zawodnikiem, ale z Anastasią powinien sobie poradzić. Anglik zagrał w tym roku w pięciu turniejach ET – w każdym wygrywał mecz pierwszej rundy i przegrywał w kolejnym. W wygranych spotkaniach jego średnie należały do przedziału 87-93 punktów. Z kolei w cyklu Players Championship (tak, wiem – bez publiczności), w 61 meczach jego przeciętna średnia wyniosła 93,05, czym zajął 37 miejsce w stawce.

Jego rywalem, a właściwie rywalką będzie Dobromyslowa. Wydaje mi się, że Rosjanka, która w latach 2008-2013 wymiatała (3 mistrzostwa), nadal gra na tym samym poziomie, podczas gdy pozostałe kobiety poszły sporo do przodu. Do mistrzostw dostała się dzięki kwalifikacjom dla „reszty świata” (oprócz UK). Na szybko zerknąłem na jej występy telewizyjne z ostatnich 3 lat. Przeciętna średnia na poziomie 74 punktów, najwyższa wartość 85,50 punktów. Nie sądzę, aby nagle zagrała ponad 85 punktów, co da Joyce’owi w miarę łatwą wygraną.

Dimitri van den Bergh v Chuck Puleo
Typ: Dimitri van den Bergh @ 1,07  3-0

Dimitriego też przedstawiać nie trzeba. Aktualnie 35-ty na świecie, niedawno obronił tytuł Młodzieżowego Mistrza Świata grając w finale na średniej 100 punktów.

Rywalem jest Chuck Puleo – kwalifikant z USA. Tam gra w lokalnych rozgrywkachw cyklu CDC. Jego średnie oscylują wokół 85 punktów – dlaczego nagle miałby zagrać wyżej? Dimitri umie przycisnąć, gdy jest pod ścianą, jego gra wygląda jeszcze lepiej. Myślę, że 3-0 jest bardzo możliwe, ale z racji tego, że Belg jest nadal bardzo młody, może mu się przydarzyć moment dekoncentracji, dlatego bezpiecznie stawiam na wygraną.

Antonio Alcinas v Craig Ross
Typ: Antonio Alcinas @ 1,23  3-0

Craig Ross to zawodnik pochodzący z Nowej Zelandii. I właśnie w tym kraju odbyły się kwalifikacje, Ross przegrał w finale z Tuhuną Irwinem. Jednak zwycięzca dostał zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii i został zastąpiony przez Rossa. Co można powiedzieć o tym zawodniku? W zasadzie nic. Na jego profilu na stronie dartsdatabase ma w karierze zarobione 529 funtów i wpisane raptem 13 wyników. Ross nie był zapraszany na pokazówki, których odbyło się kilkanaście w ostatnich latach w Nowej Zelandii i Australii. Przyjmuję zatem, że nie jest to wybitny zawodnik, ot udało mu się przegrać finał w kwalifikacjach i w wyniku nieszczęścia kolegi dostać na mistrzostwa.

Po drugiej stronie mamy Alcinasa, który w PDC gra zrywami. Jednak, gdy jest już na scenie, pokazuje się z dobrej strony i produkuje 90+ na średniej. Jeszcze szybki rzut oka na jego wyniki w Players Championshipach – przeciętnie rzuca 92,54 (47 miejsce w stawce). Stawiam na Hiszpana, na którego jest przyjemny kurs.

AKO: 2,12 (1,86) @ 10/10j 

=============================

Brendan Dolan v Yuanjun Liu
Typ: Brendan Dolan 3:0 @ 1,86  3-0

O Dolanie jest już wyżej napisane, 3:0 bardzo możliwe. Dla mnie to zdecydowanie najlepszy mecz do typowania z całej pierwszej rundy.

Krzysztof Ratajski v Seigo Asada
Typ: Krzysztof Ratajski @ 1,26  2-3 🙁

Długo zastanawiałem się, jak „ugryźć” ten mecz. Nadal uważam, że Asada to bardzo dobry zawodnik, ale myślę, że Krzysiek utrzyma swoją dobrą formę z października i listopada i po prostu wygra. Wahałem się między 3-0, -1,5 seta a właśnie wygraną. Wybrałem czyste zwycięstwo, bo jest najbezpieczniejsze, a „pachnie” mi wynikiem 3-2. Dla Krzyśka oczywiście 🙂

AKO: 2,34 (2,06) @ 5/10j 

=============================

Mensur Suljovic v Ryan Searle
Typ: Mensur Suljovic @ 1,17

Searle pokonał Burtona 3-0, grając na średniej 87 punktów. Uważam tego zawodnika za przeciętnego gracza, dla którego 90 to normalna średnia. Mensur to wybitny zawodnik i przewiduję mu bardzo dobry wynik w turnieju – nawet w granicach finału. Wygrana z Ryanem to obowiązek.

Simon Whitlock v Ryan Joyce
Typ: Simon Whitlock @ 1,28

Joyce planowo ograł Dobromyslową 3-0 na średniej 90,34, gdzie 3 razy kończył z wysokiego licznika (106, 116 i 122). Ale myślę, że tu zakończy udział w turnieju. Whitlock ostatnio w dobrej formie, powinien zagrać w okolicach 100 na średniej.

Ian White v Devon Petersen
Typ: Ian White @ 1,17

Petersen niesamowicie szczęśliwie pokonał Jonesa, kończąc dopiero ósmą lotką meczową. Ledwo 84 punkty na średniej – to będzie za mało na solidnego White’a.

Benito van de Pas v Jim Long
Typ: Benito van de Pas @ 1,16

Benito pilnie potrzebuje zapunktować w rankingu, a porażka Mansella w fatalnym stylu i awans Longa pozostawia otwartą furtkę Holendrowi do pozostania w TOP 32. Nie mam pojęcia w jakiej formie jest Benito, ale myślę, że Jim nie zagra o wiele lepiej niż z Mansellem. A wtedy jego średnia wyniosła 75 punktów przy dobrej skuteczności na podwójnych (11/27). Benito jednak te 83 powinien uzbierać i wygrać spotkanie.

AKO: 2,03 (1,79) @ 6/10j

Odradzam stawianie na Jamesa Wade’a – Asada po słabych dwóch setach, w kolejnych trzech wyglądał bardzo dobrze, kończąc w V i VI rundzie. Wyczuwam niespodziankę…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *